اخبار

پاسخ دفتر آیت‌الله‌ بیات‌زنجانی به استفتاء درباره ساخت فیلمی با موضوع شمس تبریزی  پاسخ دفتر آیت‌الله‌ بیات‌زنجانی به استفتاء درباره ساخت فیلمی با موضوع شمس تبریزی

 

06\07\1398 

به دنبال فتوای دو تن از مراجع عالیقدر تقلید که روز گذشته در پاسخ به پرسش جمعی از طلاب، ساخت فیلم سینمایی درباره شمس تبریزی را حرام اعلام کرده بوند،‌ از دفتر مرجع عالیقدر آیت‌الله بیات زنجانی درباره ساخت این فیلم استفتاء کردیم که ایشان در پاسخ اصل را بر حلیت گذاشته‌اند.

متن استفتاء خبرنگار ایبنا و پاسخ دفتر آیت‌الله‌ بیات‌زنجانی به این شرح است:

با سلام و عرض خسته نباشید، به تازگی قرار است فیلم سینمایی با موضوع شمس و مولانا ساخته شود، آیا به نظر ایشان ساخت این فیلم حرام است یا خیر؟

دفتر آیت‌الله‌ بیات‌زنجانی:
باسلام و تحیت؛ به نظر می‌رسد بین این سریال با بقیه سریال‌ها فرقی نیست؛ طبعا حرمت نیازمند دلیل محکم است و اصل اولیه بر حلیت است.


خب بعضی مراجع حکم داده‌اند که چون شمس صوفی و از فرقه ضاله است ساخت فیلمی درباره او حرام است.

دفتر آیت‌الله‌ بیات‌زنجانی:
پاسخ استفتاء اولی همان است که عرض شد. موفق باشیدگفتنی است فیلم شمس تبریزی به نام «مست عشق» تولید مشترک ایران و ترکیه است و به برشی از زندگی شمس و مولانا در شهر قونیه می‌پردازد. فیلمنامه این اثر را فرهاد توحیدی و حسن فتحی نوشته‌اند و قرار است شهاب حسینی در نقش شمس تبریزی و پارسا پیروزفر به عنوان بازیگر نقش مولانا ایفای نقش کنند.

 

 نظرات کاربران
ارسال نظر