اخبار

ترفند کانادا برای تشویق کودکان به مطالعه در بحران کرونا  ترفند کانادا برای تشویق کودکان به مطالعه در بحران کرونا

 

03\05\1399 

ه نقل از اکتوالیته-از چند روز گذشته تا ماه سپتامبر آینده ساکنان دو شهر  ورنی و اسپاروود  واقع در استان بریتیش کلمبیا کانادا می‌توانند ورق‌های کتاب‌های داستانی مخصوص کودکان را  که در سراسر خیابان پخش شده مشاهده کنند. این اقدام مبتکرانه که برای 8 هفته اجرا خواهد شد علاوه بر اینکه انگیزه‌ای برای خانواده‌ها برای بیرون آمدن از خانه فراهم می‌کند کودکان را نیز برای کتاب خواندن در فصل تابستان تشویق و ترغیب می‌کند.

هر ساله دو مرکز منابع زنان فرنی (FWRC) و اتحادیه سواد‌آموزی حوزه کلمبیا(CBAL) با ترتیب دادن برنامه‌های سرگرمی و بازی، کتاب‌خوانی و عکاسی در فضای آزاد میزبان کودکان و نوجوانان بسیاری در کانادا می‌شدند.

با توجه به شرایط کنونی که همه چیز تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته این دو سازمان تصمیم گرفتند که برنامه‌های قبلی خود را با حفظ تمام مقررات و پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهند و برنامه‌‌هایشان را با شرایط و موانع جدید سازگار کنند؛ از همین جا پروژه داستان‌های تابستانی در سطح شهر (SSAT) متولد شد.

از 15 ماه ژوئیه تا 2 سپتامبر 2020 دو شهر ورنی و اسپاروود هر هفته میزبان یک داستان برای کودکان خواهند بود که روی‌هم رفته شامل 8 کتاب خواهد شد. در میان این کتاب‌ها عناوین شناخته‌شده نظیر «رنگین‌کمان، زیباترین ماهی اقیانوس‌ها» نوشته مارکوس پفیستر و یا کتاب«سیلی سالی» نوشته  اودری وود به چشم می‌خورد. همه صفحات متعلق به این کتاب‌ها ورق ورق و جدا شده و یکی پس از دیگری در سطح خیابان پراکنده شده‌اند.

  لورا وون، مدیر این پروژه توضیح داد «از زمان شروع کوید 19 همه فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی که امکان شرکت در آن‌ها را داشتیم لغو شده و برنامه‌های این‌چننیی می‌تواند به کمک خانواده‌ها بیاید. اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم هرروز که آفتاب طلوع می‌کند کم‌تر فردی می‌خواهد به جای بیرون رفتن وارد اپلیکیشن‌های مختلف شود. ما می‌خواهیم بیرون برویم و مردم را ببینیم؛ حتا اگر بدانیم چنین چیزی جز با رعایت فاصله اجتماعی مناسب میسر نخواهد بود.»

با ترکیب فعالیت فیزیکی و کتاب، پروژه قدم زدن با داستان تجربه جدیدی برای خواندن در هوای آزاد با رعایت و حفظ فاصله اجتماعی پیشنهاد می‌دهد. او در ادامه افزود «صفحات مربوط به کتاب‌ها به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که چندین خانواده می‌توانند  همزمان و به آسانی به داستان‌ها و با رعایت فاصله مطمئن دسترسی پیدا کنند.» 

علاوه بر این ورق‌های کتاب‌ها با پلاستیک پوشانده شده و مسئولان این پروژه از شرکت کننده‌ها می‌خواهند تا حد ممکن از تماس با آن‌ها خودداری کنند.

 از آنجایی که این داستان‌ها به دو زبان انگلیسی و فرانسه آماده شده است ملیس دسترمو، از برگزارکنندگان این پروژه نیز خاطرنشان کرد «ما یک کشور دوزبانه هستیم و از این طریق هم می‌خوایم به تشویق این موضوع بپردازیم.  پروژه «داستان‌های تابستانی در سطح شهر» اولین رویداد کاملا دوزبانه در سطح شهرهای فرنی و اسپاروود است و بسیار به این موضوع افتخار می‌کنیم و از حامیان مالی به ویژه سازمان میراث کانادا که ما را در این راه یاری کردند قدرانی می‌کنیم.»

 در طول این برنامه از شرکت‌کنندگان خواسته شده تا عکس‌هایی را در طول ماجراجویی خود با هشتگ  SummerStoriesAroundTown در فضای مجازی منتشر کنند که در نهایت در یک قرعه‌کشی شرکت داده می‌شوند و جوایز نفیسی نیز به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

 

 نظرات کاربران
ارسال نظر